"Ez a vers az Iványi emberekről, és a templomárol szól. Minden szava igaz, köszönöm!"
- Kőváriné Dániel Bori
Egy templom az alföldi tájon, fejet hajt előtte, ki erre jár, egy Istenháza, tornyán a kereszt, őrzi titkát fák mögött a csendben.
Tépte e vidéket a történelem, tépázták vad pusztai szelek, klastromát rejti földnek mélye, de mindig kisarjadt rajta az élet.
Keresztet emeltek a templom elejébe,
mikor az országra Moszkva árnya hullt[1],
s mikor villámcsapás némított harangot,
volt ereje a falunak újat önteni[2].
E templom több, mint egy sárga épület, mely meghatározza a faluképet, e templom, ellent-mond és igent, s felette ezernyi csillag az égen[3].
Épült, mikor a sátán magot vetett[4], őrzött, mikor véreső esett, egy pont, mely irányít, s vezet[5]: szebb jövőt ígér és életet.
[1] A templom előtti kertben álló XIX. századi kőkeresztet 1954-ben állíttatta helyre Tóth László és neje, Vennes Borbála. [2] 1995 nyarán egy villámcsapás következtében megsemmisült a templomtorony süvege, a tetőszerkezet és a harangok. Egy évvel később, 1996. június 31-én, Keresztelő Szent János ünnepén, szentelték fel a templom újjáöntött két harangját, melyek az őrbottyáni Gombos Lajos haranöntő munkái. A tornyot újjáépítése 2000 végén fejeződött be. December 9-én szentelte meg a templomtornyot dr. Katona István püspök. [3] Nagyiván környéke a legkevésbé fényszennyezett területek egyike Magyarországon, így kétezer csillagot látni szabad szemmel tiszta éjszakákon. [4] 1789 [5] „Gravitációs alappont. A Magyar Állami Eötvös Lóránd Geofizikai Intézet tulajdona. A pont megrongálását a törvény bünteti!”
Török Tünde helyszínen forgatott videója:
Török Tünde műtermi videója
🙂Köszönöm szépen! Ezzel teljes lett a keddi Art'húros szerkesztésem!