top of page

Látogatóim száma

Lullázás 33.: A falu, ahol megállt az idő - Szántódpuszta

Szerző képe: Rozványi DávidRozványi Dávid

Talán nem véletlen, hogy Szántódpuszta Idegenforgalmi és Kulturális Központban Bohumil Hrabal könyve jutott eszembe: „A városka, ahol megáll az idő”.



Egy úti krónikás legfontosabb feladata, hogy minden helyben megtalálja az egyedülállót, amit máshol nem lelt meg… Szántódpusztán ez az „egyedülállóság” rejtett… Sétálunk a házak között, bekukkantunk egybe-egybe, s valami különös, megnevezhetetlen érzés kerít minket hatalmába. Mintha száz évvel korábban megállt volna itt az idő.

Magam előtt látom Kazinczy Ferencet, amint meglátogatja Pálóczi Horváth Ádámot egy szép délutánon, leülnek az asztalhoz egy üveg bor mellett és nagy hallgatásokkal beszélik meg a világ folyását.

- Te, Feri! – fordulhatott Pálóczi Kazinczyhoz. – Hallottál-e valamit a nagyvilágból?

- Semmi különöset… Csak annyit, hogy XVI. Lajos összehívta a nemzetgyűlést Versaillesba.

- Hát hívja… - vonta meg a vállát Pálóczi.

- De a harmadik rend elégedetlen azzal, hogy a polgárságnak ugyanannyi képviselője van csak, mint a papoknak és az uraknak, új rendet akarnak.

- Hát rendezkedjenek. - szívott egyet Pálóczi a pipájából.

- Alkotmányozó nemzetgyűlésnek nyilvánították magukat – folytatta Kazinczy.

- Hát alkossanak, csak nyugodtan. Mi is alkotunk, a parasztok állatot nevelnek, földet művelnek én meg írok.

- Ők azonban megostromolták a Bastille-t és azt mondták, új időszámítást kezdenek.

Pálóczi nagyot kortyolt a borospoharából és csak azután kérdezett vissza:

- És ez jó nekik?

- Azt mondják új világ jön, új időszámítás kezdődik, felgyorsul az idő.

- No, akkor mi őrizzük meg a világ rendjét. – mondotta volt Pálóczi.

- És ezt hogy gondolod, kedves Ádám?

- Ha ők felgyorsítják az időt, mi meg állítsuk meg, itt Szántódpusztán.

És, úgy képzelem, ezen a szép 1789-es napon Szántódpusztán megállt az idő.




Skanzen sokféle van Magyarországon, de a legtöbb a falusi életet mutatja be, a különböző helyszínekről összegyűjtött házakkal: Szántódpuszta a majorságit, s a 30 épület eredeti helyén várja a látogatókat, furcsa, időtlen hangulatban.

Az egyes házakban különféle kiállításokat találunk, különleges bizonyítékául annak, milyen lehetett a balatoni élet, mielőtt még a fürdővendégek felfedezték volna ezt a térséget. Ezek a kiállítások is érdekesek, kezdve a már megidézett Pálóczi Horváth Ádám emlékszobájától, a helytörténeti kiállításokon keresztül a Balaton élővilágát bemutató akváriumig, de a legnagyobb élmény, ahogy sétálgatás közben megérezzük az elmúlt korok ízét.




Néhány gyakorlati tanács: a Szántódpuszta Idegenforgalmi és Kulturális Központ nagyon jól megközelíthető helyen, a 7-es főút mellett található, tágas parkolóval rendelkezik. Április közepétől augusztus végéig tart nyitva. Érdemes jó és száraz időben felkeresni, mivel az egyes épületek az eredeti távolságban találhatók egymástól. Legalább 1-2 órát érdemes erre a programra szánni.

Bár a Központ önmagában is érdekes, érdemes valamilyen rendezvénnyel összekapcsolni a felkeresését, pl. különleges élmény a majorság feletti dombon álló Szent Kristóf kápolnában Szentmisét hallgatni, vagy körbenézni a minden szombaton és vasárnap megtartott, retró-hangulatú bolhapiacon.


További lullázások ide kattintva érhetők el!


50 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page