
Amikor Friedensreich Hundertwasser (1928-2000) életrajzát olvassuk, a régi vicc jut eszembe: és mi belgák hova álljunk? Hundertwasser származása és életútja olyan, mintha Közép-Európa történetét egyetlen mondatban szeretnénk elmesélni: apja még szláv nevet viselt (Stowasser), anyja zsidó, fiatalkorában katolizál, belép a Hitlerjugendbe, a háború után a bécsi Művészeti Akadémián (megjegyzés: mennyivel jobban járt volna a világ, ha Hitlert is felveszik anno, azt a pár archaizáló képet jobban elviselte volna a művészettörténet, mint azt a 12 évet, amit Birodalmi Kancellárként eltöltött), bejárta Nyugat-Európát és Észak-Afrikát és valami olyasmit hozott létre, amit senki sem tudna elképzelni, amíg nem látja a saját szemével.
Nem egydimenziós művész volt, mégis építészként emlékezünk rá leginkább. Az ítészek stílusát az „organikus” kategóriába sorolják be, azonban Hundertwasser számára az organikus szó nem a rendezettséget, hanem a buja életáradatot jelentette: „Az egyenes vonal istentelen, nem alkotó vonal, csupán másoló, utánzó, az emberi szellem nem lel otthonra benne, csak a kényelemhajhászó esztelen, elvakított, formátlan tömeg”.
Ikonikus épületét, a bécsi Hundertwasser-házat 1983-86 között építették fel, ő maga a tervezésért nem fogadott el semmit, mivel azt mondta, neki így is megérte, hogy nem valami csúfság került oda.
A turista, ha olyan ivós játékba akarna kezdeni, hogy a ház minden egyenes vonalánál meginna egy felest, színjózanul indulna haza.
Ez a ház nem falakból és vonalakból, hanem színekből és ablakokból áll: „néhányan azt állítják, a házak falakból állnak, szerintem meg ablakokból”. Ez a ház organikus, a szó mélyebb értelmében: él. Fák nőnek ki belőle, egy zöld sziget a téglarengetegben, de Hundertwasser még ennél is tovább ment, engedte, hogy a benne élők maguk is alakítsák: aki a Hundertwasser-házban lakik, annak ezen kívül joga van arra, hogy az ablakai körül saját ízlése szerint alakítsa a homlokzatot.
Számomra ez a Hundertwasser-ház igazi üzenete: nem egy kész műalkotás, hanem egy élő, fejlődő organizmus.
További képek bécsi utunkról ide kattintva érhetők el!
Comments