top of page

Látogatóim száma

Szerző képeRozványi Dávid

A fatimai titkok nyomában

Május 13.: ez a dátum a katolikusok számára ünnep, a „A Fatimai Boldogságos Szűz Mária”: 1917-ben ezen a napon jelent meg Szűz Mária három kisgyereknek a portugáliai Fatimában. Egy Mária-jelenés hitelessége mindig kétséges, van, akit megerősít, van, akinek a hite ezt nem igényli.

Ami azonban érdekes: a fatimai titkok kérdése:



A fatimai látnokokra Szűz Mária három titkot bízott, ezek közül kettőt nyilvánosságra hoztak viszonylag hamar, a harmadikat titokban tartották. Az első titok teológiai volt a túlvilágról és Szűz Mária közbenjárásáról szólt. A második arról, hogy véget ér az I. Világháború, de ha nem tér meg az emberiség egy még szörnyűbb háború következik be, s megjósolta, hogy Oroszországban egy forradalom tör ki, ami után az ateizmust az egész világban elterjesztik, de végül meg fog térni és újra hinni fog (ezt annyira komolyan vette a pápa, hogy kiadta, hogy a papok tanuljanak oroszul).

A harmadik titok viszont a legizgalmasabb, ezt sokáig titokban tartották, csak jóval később, 2000-ben hozták nyilvánosságra: ez arról szólt, hogy a pápa ellen merényletet követnek el. S mi ebben a furcsa? II. János Pál pápa ellen pont a fatimai látomások évfordulóján, 1981. május 13-án követtek el merényletet. A titkot 1944-ben vetette papírra a látnok, és egy lezárt borítékban végül a Vatikánba került. II. János Pál a merénylet után elolvasta ezt a dokumentumot és azt mondta: „Nem tudom, ki adta a fegyvert a gyilkos kezébe, de azt tudom, hogy ki térítette el a golyót...

A második és harmadik titok esetében felmerül, hogy nem csalás történt-e, azaz nem utólag hamisították-e meg a szöveget? Válasszuk külön a két titok vizsgálatát!

A második titok ellen és mellett szóló érvek:

1.       A szóhasználata nem az egyszerű gyermekek szóhasználatát tükrözi. Azonban a ma ismert szöveget Lúcia nővér 1941. augusztus 31-én írta le, azaz több, mint 24 évvel az események után, így nyilvánvalóan önkéntelenül is módosult a szóhasználata.

2.       Az évekkel később leírt jóslat jelentős része már 1941 előtt teljesült (pl. az oroszországi forradalom, a kommunizmus világméretű elterjedése). A jóslat jövőre vonatkozó része (a kommunizmus bukása, a kereszténységhez való visszatérése) pedig bár megvalósultnak tekinthető, de lehetséges, hogy a látnok a vágyait fogalmazta csak meg.

3.       A harmadik érv, ami látszólag a jóslat ellen szól, a benne rejlő tévedés: a II. Világháború kitörését XI. Pius pápa idejére „jósolja”. XI. Pius pápa 1939. február 10-én halt meg, s bár a fegyveres konfliktusok ekkor már zajlottak a világban (pl. szovjet-japán háború), maga a Világháború csak szeptember 1-én kezdődött meg. Azonban ez a tévedés a dokumentum hitelességét erősíti: ha tudatos hamisításról lenne szó, egy ilyen állítást nem hagytak volna benne.

A harmadik titok:

1.       A titkot csak jóval az események után hozták nyilvánosságra, eredetisége, hogy nem módosították az események után, szinte teljes bizonyossággal megállapítható.

2.       Az időbeli egyezőség döntő érv a jóslat valódisága mellett: mivel a merénylők nem tudhatták, hogy a harmadik fatimai titok egy pápa elleni merényletről szól, nem időzíthették ennek évfordulójára akciójukat.

3.       A jóslatban a merénylet allegorikus leírása szerepel, pl.: valóban lőfegyverrel történik a merénylet, de a valóságban egy magányos, civilruhás merénylő követte el, nem katonák csoportosan.

Azt hiszem, ha egy író találta volna ki ezt a történetet, mindenki félredobja, mint abszurdot…

Személy szerint minden természetfeletti jelenséget kétkedéssel fogadok, azonban ebben az esetben számomra két következtetés tűnik helyesnek:

1.       nagy valószínűséggel nem történt tudatos csalás: a jóslatokban nem voltak olyan elemek, amiket rövidtávon, politikai, egyházpolitikai célra fel tudtak volna használni. A három gyermek közül kettő rövid időn belül meghalt, azonban a harmadik, Lúcia nővér felnőve apáca lett, a szentség hírében halt meg, tehát ő valóban hitt a jelenések valóságtartalmában.

2.       A jóslatok ellen és mellett szóló érveket megvizsgálva, számomra valószínűbb azoknak természetfeletti magyarázata.


A titkokról bővebben itt.

 

27 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page